Proč byste měli (vážně) uvažovat o najmutí byznys kouče

Business koučink

Ať už jste začínající podnikatel, majitel malé firmy nebo profesionál ve službách korporátu, budete s námi jistě souhlasit, že by se vám čas od času hodila pomocná ruka. A někdy ne jedna.
S ohledem na současnou pracovní kulturu, která si cení práce přes čas a nutí nás, abychom se řídili heslem „když nemůžeš, tak přidej“, máme tendenci ze všeho nejdřív dumat nad tím, co můžeme my sami a členové našeho týmu udělat, když marketingové kampani dochází dech a čísla stagnují. Být v práci od rána do noci? Zprovoznit další komunikační platformy? Posílat více newsletterů?
Většinou si ale nevyhradíme čas na to, abychom přehodnotili strategii a priority a dostali se tak k jádru problému. A právě zde přichází na řadu byznys kouč. Tak jako sportovní kouč pracuje na tom, aby vytvořil co nejlepší a nejvýkonnější tým, který bude vyhrávat, byznys kouč s vámi zapracuje na tom, abyste byli schopni celostního náhledu na svou práci, tým i celou firmu – a pomůže vám najít nástroje, díky kterým budete v práci efektivnější, výkonnější a úspěšnější.
Váháte, zda je byznys kouč vhodnou investicí právě pro vás? Na následujících řádcích uvádíme pár (z nepřeberného množství možných) situací, ve kterých může mít byznys kouč velmi pozitivní vliv na vás i vaši firmu.

1. Připravujete se na své první podnikání
Máte nepřeberně nápadů a nemůžete se dočkat, až celý podnik spustíte. Ale abyste své skvělé vize mohli přetvořit do fungujícího byznysu, potřebujete víc než jen nadšení – potřebujete praktický plán orientovaný na cíl. Jako je byznys plán. Finanční plán. Marketingový plán. A plán růstu.
Až jste se z té představy zapotili? Proto vězte, že v této situaci vám může byznys kouč opravdu pomoci. Ukáže vám spoustu užitečných nástrojů, informačních zdrojů a cvičení, jež vám pomohou naučit se vytvářet krátkodobé i dlouhodobé cíle. Díky každotýdenním telefonátům vás přiměje udržovat patřičnou pracovní disciplínu. A když budete mít pocit, že vám to přerostlo přes hlavu, pomůže vám vaše myšlenky a starosti utřídit, abyste trávili méně času panikařením a namísto toho pracovali na zdolání překážek.

2. Morálka celé firmy je na bodu mrazu
Každá firma se skládá z živoucích lidských bytostí, z nichž každá má své sny a touhy, nároky na životní standardy a celou škálu emocí. Ale někdy si v takové společnosti, obzvlášť pokud je veliká, můžete připadat jen jako bezejmenná součástka v obřím odlidštěném soukolí. Když je veškerá pozornost zaměřená na zdolání soupeře, uvedení převratného produktu a dosažení kvartálních obratů, lidé se můžou přestat cítit jako lidé.
Pokud bojujete ve firmě s morálkou zaměstnanců, není pravděpodobně lepší řešení než šikovný kouč. Samozřejmě, hlavní agendou byznys kouče bývá pomáhat lidem vybudovat a udržet úspěšný podnik, ale lidská stránka, která právě za tím byznysem stojí, je vždy na prvním místě. Když byznys kouč pracuje s managementem či HR týmem, může na danou společnost získat ucelený náhled, poukázat na specifické problémy, které zaměstnanci pociťují, a doporučit možná řešení.

3. Nemůžete se hnout z místa
Vlastníte menší firmu, jejíž obraty ne a ne růst? Jste začínající podnikatel, kterému dělá problém zhmotnit své byznys vize? Nebo řídící pracovník ve velké společnosti, jenž se marně pokouší zvýšit podíl své firmy na trhu, i když neustále uvádí nové a ještě lepší produkty? Byznys kouč vám pomůže se konečně pohnout vpřed.
Jak je to možné? Tak zaprvé, byznys koučové byli vyškoleni na to, aby mohli pomáhat lidem se měnit – můžete je považovat za takové katalyzátory. A pokud vy nejste schopní se pohnout z místa, ať děláte, co děláte, je nasnadě, že je třeba, abyste změnili přístup. Navíc byznys koučink hojně vychází i z psychologie, takže byste s jeho pomocí rovněž měli zjistit, z jakého důvodu jste se ve slepé uličce ocitli. Byznys kouč vám tedy nejen pomůže se pohnout z místa, ale navíc díky němu pochopíte, proč jste se do takové situace dostali a naučíte se, co dělat, aby se to znovu neopakovalo.

Je rozhodnuto a chystáte se pustit do hledání byznys kouče? Dejte si na čas a při výběru se zajímejte, co přesně je vám ten který kouč schopný nabídnout – jen tak můžete vybrat takového, který bude tím nejlepším pro vaše účely. Kde se vyškolil? Jakých úspěchů dosáhl? Pracuje často s firmami vaší velikosti? Ve vašem oboru? To nejdůležitější ve vztahu kouče a koučovaného je právě vztah samotný. Proto naslouchejte především svému instinktu. Pokud budete z prvního setkání odcházet plni energie a nové inspirace, našli jste toho pravého.